Тема: Автоматизація звуків [ P ] та [ P´] у словах, реченнях.
Мета: Закріпити правильну вимову звуків [ P ] та [ P´] у словах, навчити дітей визначати ці звуки на слух, ділити слова на склади, розвивати навички звуко-буквенного аналізу, фонематичне сприймання, зв’язне мовлення, увагу, логічне мислення, вчити правильно будувати речення.
Лексична тема: “Овочі та фрукти”.
Обладнання: дзеркала, предметні малюнки, овочі та фрукти, листочки різнокольорові для мовного дихання, артикуляційний апарат (зображення).
Хід заняття
І. Організаційний момент.
Діти сідають за парти у певному порядку (виконують інструкцію логопеда).
Знайомство учнів з темою заняття.
ІІ. Артикуляційна гімнастика.
1. Вправи для активізації м’язів губ та язика
а) вправи “Чашечка”, “Трубочка”, “Гірка».
б) подути на різнокольорові листочки без надуття щічок.
ІІІ. Поняття про звук.
- Ви знаєте, що є голосні та приголосні звуки. Голосні ви майже вивчили, а зараз приступили до вивчення приголосних.
- На сьогоднішньому занятті ми також будемо працювати над звуками, які називаються як? (звук [ P ] та [ P´]).
- Що вам нагадує буква P ?
Логопед : Виліз равлик на стеблинку і завмер.
На собі несе хатинку
А вона як буква ер.
- До цього часу ми вчилися правильно вимовляти цей звук, а сьогодні вже будемо його виділяти у словах, реченнях.
ІV. Робота над звуком [ P ].
1. Повторення артикуляції звука перед дзеркалом.
2. Каліграфічна хвилинка (з елементів викласти букву Р).
3. Написати рядочок маленької букви у зошитах.
4. Читання таблиці складів.
V. Розвиток словникового запасу та фонематичного слуху.
1. Назвати малюнки, визначити місце звука у словах.
2. Замість крапок вставити букви, слова прочитати.
VІ. Розвиток зв’язного мовлення, слухової уваги.
- Які ви знаєте пори року ?
- Яка у нас пора року ? (осінь) – викласти фішками слово.
- Сьогодні, дітки, Осінь нас запросила до себе на гостину до комори. Зараз ми підемо туди й побачимо, що ж вона приготувала на зиму.
Потрудились добре люди,
То й достаток всюди буде.
- У комору не так легко потрапити. Потрібно вивчити лічилку (Долоньки стиснуті, при вимові лічилочки розгинаємо по черзі пальчики).
Ось Вам морквинка,
Червона спинка,
Ось біля мене ріпка
Та огірочки.
Далі капуста виросла густо
Трошки горошку . . .
Скільки усього в мирі та згоді
Виросло на городі.
VІІ. Подорож до комори.
- Ну й чудово навкруги !
- Яка багата осінь ! Яка вона гарна господинонька !
- Дітки, назвіть усе, що лежить у коморі (називають овочі та фрукти).
- Що тут зайве ?
- Як ми все це назвемо ? (“Овочі”, “Фрукти”).
- Визначте місце звуків [ P ] та [ P´] у словах.
VІІІ. Розвиток уваги, мислення
- Гра “корінчики та вершечки”.
ІХ. Проведення гри “Осінній ярмарок”.
Дітки купують овочі та фрукти на ярмарку, складають все у кошички і виконують наступну забаганку осені.
- Приготувати улюблену страву (використання малюнків).
Х. Відгадай загадку від гарбуза.
ХІ. Опис предмета – “який він” (помідор, яблуко).
- Скласти і записати речення з цими словами.
ХІІ. Інсценізація казки “Ріпка”.
- назвіть малюнок (ріпка) ;
- в якій казочці розповідається про ріпку ?
- рольове виконання казки.
ХІІІ. Підсумок заняття.
- Сподобався вам, дітки, наш урок ?
- Що саме сподобалося ?
- Всі ви правильно відповідали, вимовляли звуки [ P ] та [ P´] і осінь за це роздає вам подаруночки зі своєї комори.
