Тема: Постановка та автоматизація звуків [Р] – [P`] у складах, словах, реченнях, казках.

04.11.2014 20:50

Мета:
•    корекційно-навчальна: уточнити знання дітей про артикуляцію та звучання звуків [Р], [Р], розвивати артикуляційний апарат, учити розрізняти ці звуки на слух та на письмі;
•    корекційно-розвивальна: розвивати пам'ять, мовленнєве дихання під час говоріння, виразність мовлення, логічне мислення, збагачувати словниковий запас;
•    корекційно-виховна: формувати бажання вільно спілкуватися, контролювати свою вимову, виховувати бережливе ставлення до природи.
 
Обладнання:
мультимедійна система, дзеркала, малюнки до теми «Овочі та фрукти», загадки, вірші, скоромовки.




ХІД ЗАНЯТТЯ

I.Організація класу.

-    Діти, сьогодні у вас незвичайне заняття. До нас завітало багато гостей, але головна гостя – це щедра, Золота осінь. Вона знає, що ви вже вмієте читати та писати. Але сьогодні ми повинні Їй показати, як ви правильно вимовляєте звуки. Звук Р, який сьогодні почали вивчати, дуже складний. Його дуже важко  вимовляти маленьким дітям, тому що язичок неслухняний.
-    Що потрібно для цього зробити? (зарядку для язичка).
-    Давйте подивимося на екран, як потрібно вимовляти цей звук.


II.Артикуляційні вправи.

1.”Млинчики”
2.”Смачне варення”
3.”Чашечка”
4.”Грибок”
5.”Барабан”

-    Д – Д – Д – Д – стукає барабанчик, все стукає Д – Д – Д – Д, аж відлуння йде Д – Д – Д – Д.
-    Коли ми виконували з вами вправи, то до нас завітало Сонечко. Попросимо у нього сили. Робимо так: піднімаємо до  верху долоньки, заплющуємо очі, а Сонечко посилає нам своє проміннячко на долоньки. Вони теплішають…, теплішають, нам стає добре, наші ручки стають тепліші. А тепер розплющуємо очі, прикладаємо ручки до щічок і передаємо силу.
-    А ну ж бо перевіримо, чи ми сильні.
III.Розвиток мовленнєвого дихання.

-    Пропонуємо глибоко вдихнути через ніс і видихнути з силою через рот: ф – ф – ф.
-    Язичок підняти за зубчики, але не торкатися їх. Видихнути так, щоб язичок за-тремтів.
-    Чую, десь мотор співає: р – р – р – р.
-    Гра «Заведи мотор»: тр – р – р – р.
-    А тепер поспіваємо: тра – тро – тру – три – трі …
-    Перегорнемо ще один осінній листочок на екрані.
 

IV.Робота над складами, словами.

-    Читаємо таблицю складів та слів, визначаємо місце звука у словах.
-    Звуковий аналіз слів  рак, роса на дошці та в зошиті.
-    Погляньте, діти! Де ми з вами опинилися? (ми на городі). Осінь запросила нас в гості на город (назвати все, що росте на городі із звуком Р).


V.Розвиток мислення.

-    Гра «Що зайве?»
-    Відгадай загадку від гарбуза.
Голова кругленька, червоненька, носик білий, а чубчик – зелений
                                                                                                     (редиска)
-    Визначити перший звук в слові-відгадці, розбити слово на склади.


VI.Робота над реченнями.

-    Наступна забаганка осені. За вчителем читаємо речення, правильно вимовляючи при цьому звук Р у назвах малюнків.
-    Ми вже почитали, пограли, але ще не малювали. Назвіть, що росте на городі такого кольору і такої форми (помідор і груша). Дівчатка описують грушу, а хлопчики – помідор.


VII.Узагальнення предметів.

-    Викласти на дошці квітку соняшника (на пелюстках малюнки овочів та фруктів)
-    Як назвати це все одним словом? (це овочі та фрукти)
-    Чи корисні вони? (вони містять багато вітамінів, які потрібні організму)

VIII.Вивчення чистомовки.

Ра – ра – ра – ой весла у нас гра
Ра – ра – ра – біля городу висока гора
Ру – ру – ру – йдемо на гору
Рі – рі – рі – ми вже на горі
Ри – ри – ри – спускаємось з гори
Ра – ра – ра – ми щаслива дітвора

-    Діти, ми весь час були в гостях в Осені на городі та в саду. А тепер потрібно ще й фізично на грядці попрацювати. Щоб ручки наші вправними були – їх треба трошки розім’яти. Зробимо таку вправу-масаж. Візьмемо в руки горішок:
Цей горішок – фантазер
Він хороший масажер
Візерунчастий бочок
Розвиває кулачок.
На долонці покружляв
Кожний пальчик розім’яв.
Покружляв і зупинився
Дуже добре потрудився.
-    Стиснути кулачки: Ми сильні і до праці готові.
-    Про який овоч ми говорили на сьогоднішньому занятті, що згадується у казках? (Ріпка). Тож поспішаймо у гості до казки «Ріпка». (інсценізація казки).


IX.Підсумок уроку. Оцінка роботи дітей.