Тема: Що вміють наші пальчики

04.04.2015 22:22

Мета: розвивати слухову увагу, дрібну моторику пальців рук, рухливу активність, вміння рухами супроводжувати словесний коментар; закріпити різні способи штрихування, правильну вимову звуків З-Ж, С-Ш на прикладах чистомовок, речень, оповідань; виховувати наполегливість, працелюбність.

Обладнання: ігри, чистомовки, додатки до завдань.

 

 

ХІД ЗАНЯТТЯ

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Основна частина заняття.

 

  • Дітки, послухайте маленьку розповідь.

Жила собі дівчинка. Звали її Оксанка. Одного дня її збудила мама дуже рано. А саме була субота. Та Оксанчина мама пішла на роботу. Мама розповіла доні, що їй поїсти, і попросила підмести в квартирі. Коли мама пішла, Оксанка поснідала і почала прибирати в кімнаті. Вона не тільки підмела, а й старалася робити все те, що завжди робила мама, вона була спостережливою. Працювалося їй весело та легко. Коли повернулася мама, то побачила чисто прибрану квартиру, помитий посуд, складені іграшки і Оксанку, яка спала, втомившись після такої роботи. Вона поцілувала свою маленьку робітницю і запитала: «Невже це ти все сама зробила?» Оксанка розплющила очі та відповіла: «Ні, мамо, в мене було аж десять  маленьких помічників».

  • У тексті розповіді виділіть слова із звуками С та Ш.

 

 

ІІІ. Розвиток дрібної моторики рук.

 

  • Діти, як ви гадаєте, про яких це помічників говорила дівчинка?
  • Так, це наші руки. Вони не тільки працюють, а й навчають нас. Сьогодні ми з вами будемо вчитися за допомогою пальчиків.
  • Коли ви були маленькими, ваші мами грали з вами в ігри. Давайте і ми  пограємося.

1.Гра «Сорока - ворона»

2.Гра «Привітай сусіда» (кожним пальчиком лівої руки доторкнутися правої і т.д.)

 

  • А для чого нам ще пальчики? (відповіді дітей)
  • А ще пальчиками можна говорити. Ось зараз і спробуємо. Я виставляю букву, а ви придумуєте слово з цією ж буквою.
  • Пальчики вміють говорити не тільки словами, але й малюнками. Перед вами аркуші паперу з крапками. Потрібно з`єднати крапки по-порядку і те, що вийшло, покажіть пальчиками. (Додаток)
  • Діти, скажіть, коли ми подивимося на малюнки, які ви намалювали, що їх об’єднує? Як одним словом це можна назвати? Де це все буває? (У лісі) А щоб потрапити у ліс, і зустрітися з його мешканцями, ми повинні скласти чистомовки.

ІV. Закріплення звуків С-Ш у чистомовках.

 

Са-са-са- у ліс іду сама

Су-су-су- я не боюся лісу

Ша-ша-ша- мене звати Саша

Шу-шу-шу- у лісі ми найшли дівчинку нашу.

 

  • Які звуки повторюються найчастіше у нашій чистомовці?
  • Завдання ми виконали і я за допомогою пальчиків розповім вам ще одну цікаву історію. Але спочатку відгадайте про кого буде ця розповідь:

Влітку носить сіру шубу,

Взимку – білого кожуха.

Має з тріщиною губу,

Косі очі й довгі вуха.

 

  • Так, правильно. У хатинці під ялинкою жив  зайчик.

Одного разу їжачок запросив зайчика на день народження. Він взяв подарунки і пішов. Тільки проминув струмок, що біжить між камінням, як на зустріч йому вовк! «Ой, ой, ой! – кричав вовк.- Допоможіть!» - у його лапі стирчала ось така колючка. Зайчик злякався і хотів було втекти, аж вушка свої склав, закрив ними очі. А вовк просить його:

- Зайчику, допоможи мені витягнути колючку.

- А ти мене не зїси?

- Ні, не з`їм.

- Дякую тобі, зайчику. А ти куди йдеш?

- До їжачка на день народження.

- Я тебе проведу, щоб  ніхто не образив.

Вовк провів зайчика до високого дерева, під яким жив їжачок.

 

  • У тексті знайдіть слова із звуками З та Ж.
  • Діти, зайчик ніс їжачкові подарунки, але вони зовсім не гарні, не кольорові. Давайте ми їх з вами розфарбуємо. (Кожній дитині роздається вирізаний силует, який треба заштрихувати відповідно до зразка)
  • Зробіть ще одне завдання. Прокладіть вірну дорогу для зайчика, якою його вів вовк. Ось килимок. Хто швидше проведе зайчика від його хатинки до хатинки їжачка (Використання гумового м’ячика та панно).

V. Робота над реченням.

 

  • Скільки вміють наші пальчики! Сьогодні вони малювали, читали, розповідали, а ще вони вміють і речення складати. З набору дрібних предметів виберіть ті, які вам подобаються, і розмістіть так, щоб можна було скласти речення. (Набір дрібних плоских зображень тварин, предметів)
  • А на самий кінець, давайте пограємося пальчиками.

Мої пальчики радіють,

Що робити все уміють:

Танцювати і стрибати,

Малювати й спочивати.

Наші пальчики стомились,

Хочуть відпочити. (Виконання відповідних рухів)

 

 

VІ. Підсумок заняття.

Оцінка роботи дітей.