Тема : Розрізнення букв [ С ], [ З ] у складах, словах, реченнях, текстах.

13.10.2014 18:28

Мета : Закріпити знання учнів про глухі та дзвінкі приголосні, 
            навчити їх розрізняти звуки [с], [з] у складах, словах,
            реченнях ;
            формувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками ;
            розвивати увагу, спостережливість, словниковий запас,
            зв’язне мовлення ;
            виховувати бажання допомагати птахам, тваринам,    
            оберігати природу.

Лексична тема : „Зима”,  „Тварини”,  „Птахи”.

Обладнання: картинa „Зимовий ліс”, предметні малюнки,
                          матеріал для формування вимови звуків, загадки,
                          скоромовок, кросворди, магнітофон.


Хід заняття
 
Перш, ніж розпочати наше заняття, я попрошу вас, дітки  намалюйте сонечко. Передайте свій настрій малюнком-сонечком.
 
I. Розрізнення звуків [с], [з] у вимові.
1. А зараз погляньте на ці два малюнки і скажіть, що вони вам нагадують (образи букв)
                                  гуска                                  змія
- читання віршиків про ці букви ;
            - А як називають звуки ?
2. Порівняння вимови. Розгляд таблиці профілів :
а) схеми артикуляцій ;
б) вимова звуків перед дзеркалом ;
в) читання таблиць складів ;
г) складання букв з елементів
- написання рядка маленьких букв  „ с ”,  „ з ”  у зошитах.
3.  а)   Прочитаймо слова – лінійки :
      с     а     к                                       а
             у                                     с       у       м
             і                                               і
                                                             о
                - Який звук повторюється у цих словах ?
б)  Виконайте завдання на екранах  :
- записати слова, на місці крапок поставити потрібну букву
  „ с ”   чи   „ з ”,  пояснити їх позицію, виділити ці букви синіми та
  зеленими олівцями ;
в)  Розгляньте малюнки, запишіть їх назви, при перевірці підніміть картку  „ с ”  чи „ з ”  :                   слива   -   злива,     
                      коса    -      коза,                        суп       -      зуб
г) Проведення ігор „ Один і багато ”,   „ Малий і великий ”
 

II. Розрізнення вимови звуків  [с] - [з]  у словах і реченнях.
На минулому занятті , діти, ми говорили про ведмедика, який, навіть, був присутній у нас.
Ведмедик підслухав, що ви вже навилися читати, писати, чути звуки, правильно їх вимовляти і складати розповіді.
Прибіг він у ліс і про все це розказав тваринкам. Почула лисичка і сама вирішила перевірити. Не підведіть ведмедика.
Отже, всі завдання вам будуть від неї.
Щоб зустрітися з лисичкою, ми підемо до лісу.
Але спочатку відгадаймо загадку, а відгадку прочитаємо малюнками (перші літери) :
Кружляє  ніжно білий пух,
Міняє   зайчик свій кожух,
Вдягнула лиска рукавички,
Співають  весело  синички.
Яка прийшла до нас пора ?
                                (Зима)

- Яка прийшла до нас пора ?
(А ми ручки розітрем
І зігрієм пальчики,
На занятті будем гратись,
Як маленькі зайчики).

Отже, гайда до лісу. Гляньте на картини – він чудовий. Мороз, сонце – день чудесний. Проте не так легко потрапити у ліс. Потрібно мати перепустку.

Отримуйте  завдання від лисички.
1. Розвиток слухової уваги.
У кожного з вас малюнок тваринки і графічна схема до нього.
Запишіть назву тваринки у зошити і перевірте чи вірною є схема, додана до малюнка, визначте місце звуків [с], [з].
2. Складова структура слова.
Гра „ Хто і де живе ? ”.
Малюнок – будиночок (зубр, зебра, собака) ;
- Чому так поселились у будиночках тварини ?
- Розділіть слова на склади ;
- Де допустила лисичка помилку ?
(слово „ собака ” має три склади)
- Чи можуть вони бути сусідами ?
( ні, тому що це дикі та свійські тварини).
3. Розвиток словникового запасу.
Розгадування ребусів.
Ми весь час говоримо про ліс. Давайте ближче познайомимось з цим словом.
      Ліс                          змінимо                                   лис
      Лісок                   одну букву -                               лиска
      Лісник                                                                     лисиця
Пролісок                                                                       лисонька
Запишемо ці слова ланцюжком :
Ліс – лис – лист – листок -    а де  ще  мене можна зустріти ?
(у зошиті, альбомі, підручнику).
 

III. Фізкультхвилинка. Театр долоньки.
 

IV. Розвиток слухової уваги.

-    А хто ще живе в лісі, крім тварин ?
(птахи)
- Напишемо малюнковий диктант назв птахів.
Записуємо : снігур, синичка, зяблик, пастушок, зозуля, сорока, стриж.
- слово „ластівка” записуємо графічно.
- звуки [с] , [з] – визначити місце їх у назвах птахів.
 А тепер лисичка хоче побачити, як ви вмієте чути звуки. Я вимовляю :
[с]  [и]  [н]  [и]  [ц]  [а]    -  синиця
[з]  [у]  [з]  [у]  [л]  [я]     -   зозуля
- Чи вірно я промовила ці слова ?

V. Розвиток зв’язної мови.
    Робота над реченням, текстом.
Ми з вами, дітки, достатньо виконали завдань, щоб потрапити в ліс. Давайте поговоримо про нього, послухаємо його.
- звучить магнітофонний запис „ Зима в лісі ” ;
- слухаємо текст, визначаємо слова із нашими звуками ;
- читання дітьми тексту ланцюжком ;
- переказ прочитаного ;
- запис вибраного речення дітьми (Синичка сидить на гілочці сосни) – графічна схема цього речення.
А давайте розгадаємо ось цей мудрий ланцюжок (розділити на слова)
                              Улісіростесоснатаосика

Робота над деформованим текстом.
Чим далі в ліс, тим важчі завдання лисички :
- виправте помилки в тексті ;
- складіть правильну розповідь.
 (Земля прийшла на зиму...)

VI. Розвиток пам’яті, уваги.
- А ми ще забули про скоромовки, лічилки. Давайте складемо і вивчимо їх (конверт з розсипними словами).
                                                  Ворона сороці намисто купила.
                                                 Сорока в намисті бусинки лічила.
 -  Який звук найчастіше повторюється ?
- Завчимо скоромовку з виразним артикулюванням звуків.
- Покладіть голівку на парту, послухайте „Пташину симфонію”.
- Розглянемо  картину „Пташиний базар” (використання маленьких слів).  Синичка сидить на березі, снігур біля синички, повзунець летить над шпаківнею.
- Що роблять птахи ?
- Хто подбав про них ?
- А ви піклуєтесь про тварин чи птахів ?
- А тут ще надійшов лист. Давайте заглянемо до нього.
                                 Зима. Настала зима. Настала сувора зима.
- Що це за речення ? Прочитаємо його із здивуванням.
- Ось ялинка з ліхтариками. Ми познімаємо ці ліхтарики. Ой, тут написані слова : зерно, насіння, капуста, сир.
- Тепер ви розумієте чому лисичка написала такі речення. (Вона нас попереджає, що прийшла сувора зима, що ми повинні дбати і допомагати взимку птахам та тваринам).
 

VII. Підсумок заняття.
Діти, які звуки нам слугували на занятті ?  (Звуки [с], [з]).
Ви сьогодні були :
               у важні
               р озумні
               о рганізовані
               к мітливі
- Яке слово у нас утворилося ?
- А вам сподобався наш урок ?
- Що саме зацікавило вас ?
Хто був сьогодні найкращим ?
 

VIII. Домашнє завдання.
Вивчити вірш :
Ми йдемо, ми йдемо
Вішать годівничку,
Несемо, несемо
Поживу синичкам,
А вони, а вони
Будуть підлітати
Крихти, сало і зерно
Будуть ласувати.