Тема: Подорож веселковими сходинками

04.04.2015 22:26

Мета: закріпити правильну вимову звуків Р, Л;

          емоційно налаштувати дітей на заняття;

          розвивати пізнавальні процеси (увагу, уяву, мислення, пам'ять);

          працювати над звуко-буквеним аналізом і синтезом;

          розвивати відчуття ритму і руху;

          удосконалювати дрібні диференційовані рухи пальців рук,

          узгоджувати їх із мовленням; удосконалювати артикуляційну

          моторику у вправі «Пригоди язичка»;

          розвивати фізіологічне дихання у вправі «Пухнасті сніжинки»;

          учити показувати різний емоційний стан відповідно до певного

          кольору;   

Обладнання та матеріали: декорації  сніжинок; віночок зі стрічками кольорів Веселки, картинки з літерами «Р та Л», серветки, бейджики; палітра з фарбами, пензлі, мольберт; аудіозаписи різних мелодій.

 

 

ХІД ЗАНЯТТЯ

 

І. Організаційний момент.

(Діти стоять біля мольбертів і малюють веселку.)

 

Художник (психолог):

Ласкаво прошу вас завітати у цей час, до нашої Казки. (Різновиди дитячих вітань: Добрий день! Будьте здорові! Здоровенькі були!

 

Художник:

Ну, а я розкажу трішки,

Хто я, звідки тут, навіщо.

Я — художник, ще й митець,

На всі руки молодець!

З кольорами я дружу,

І про них вам розкажу!

А чи знаєте, малята,

Як емоції свої в кольори пофарбувати?

Тільки пензлика до рук візьму,

Усьому я вас навчу!

Пензлик в жовтий колір я вмокаю,

Фарбувати личка починаю!

 

 

ІІ. Виховання естетичних почуттів та емоцій.

 

Гра з елементами психогімнастики «Веселковий вернісаж»

(Художник почергово «вмокає» пензлика у фарби веселкових кольорів та створює на обличчях дітей емоційні картини.)

 

Жовтий колір — золотий,

Він, як сонечко ясний!

Він, як осінь, як колосся,

Посмішку усім приносить!

Помаранчевий — гарячий,

Він як апельсин добрячий!

А червоний колір, колір почуттів, любові,

Якої в нас завжди доволі!

Послухайте, про що зелений колір

Це колір рівноваги, свіжості

Ось погляньте, це — блакитний.

Він прозорий, як небо, величний.

Пасивний синій колір є холодним,

Його з серйозністю ми порівняти можемо.

А фіолетовий — це, значить, втома з нами,

Ось і пробіглись ми по кольоровій гамі!

Кольорами зарядились

Й на веселі кольоринки

враз перетворились!

А ось і вона. Веселка ясна.

Біжить-поспішає,

З кольоринками зустрітися бажає!

 

Під музичний супровід заходить Веселка.

Веселка (вчитель-логопед):

В лузі влітку дощик із квіток,

Кольоровий сплів вінок.

Я з віночком там ходила,

Свої стрічечки згубила.

Залишилося їх три,

Де ж чотири віднайти?

Що тепер робити я не знаю,

Без кольорових стрічечок

Веселки ж не буває?

Допоможіть мені, малята,

Стрічки відшукати.

Згодні ви? (Відповіді дітей.)

 

Веселка (Логопед):

- Як добре! (Вбіг білий промінець)

- Веселко, не журись. Я допоможу тобі кольори всі віднайти. Я хоч білий промінець, але в мені є всі кольори веселки.

Веселка:

- Тоді ми помандруємо кольоровими стежками. По дорозі завдання розв'яжемо, стрічок, яких не вистачає, у вінок дов'яжемо. А для того щоб дійти, потренуємо язички!

 

 

ІІІ. Закріплення вимови звуків Р та Л у словах.

Артикуляційна гра «Пригоди язичка» (З використанням мультимедії)

 

Веселка:

- А тепер, малята, послухайте, ось яка сталася пригода з язичком…

Спав тихенько він в хатині

На м'якій, пухкій перині.

Раптом чує: «Досить, друже, спати, тож виходь із хати.

Ти вставай робити вправи, каже сонечко ласкаве.

Ледве вийшов на поріг

І безсилий тут же ліг!

Язичок наш вигнув спинку, зупинився на хвилинку.

Праворуч, ліворуч повернувся

І до сонця потягнувся.

Зголоднів неначе

Й млинчиків вирішив напекти добрячих (вправа «Млинчик»)

Захотів чайку попити,

Вирішив він чашечку зробити (вправа «Чашечка»).

Потім взяв пензлик у руки

Й почав стелю білити (вправа «Маляр»).

Далі думає: «Не буду байдики бити,

Піду в ліс грибки збирати»

Тут грибочки під пеньком,

Став язичок наш теж грибком (вправа «Грибок»).

Раптом хтось заграв на барабані

Це ж на дубі дятел стукає завзято

Д-д-д-д!

Скільки в білім світі дива,

Посміхнулись ми щасливо.

Язичок стомився наш, пішов у свою хатинку спочивати.

 

Веселка:

- Перше завдання, гадаю, вирішили на відмінно! Вдячна вам, дітлахи,

червону стрічку ми знайшли! А щоб оранжеву нам відшукати, пісеньку треба проспівати і в долоньки поплескати.

 

Логоритмічна гра «Пісенька соловейка»

(Діти, сидячи на килимку, відплескують ритм логоритмічної пісеньки.)

Ла-ла-ла-в лісі живе білочка мала

Ло-ло-ло-в неї тепле дупло

Лу-лу-лу-радіє ласунка теплу

Лі-лі-лі – у білочки білченята малі

Ли-ли-ли-ми білочці допомогли

 

Веселка:

Пісня ця для нас забава.

Розкажіть, цікава вправа. (Відповіді дітей.)

Ось і стрічка помаранчева є.

По жовту стрічку ми тепер крокуємо

І сонечку усмішку подаруємо.

 

 

ІV. Розвиток слухової уваги.

 

Гра «Сонечко». (За кольором бейжиків діти сідають за столи і виконують завдання)

1. На промічики сонця покласти малюнки із звуками Р або Л.

2. Викласти із розрізної азбуки слова: рак, рік, лев.

3. Зробити звуковий аналіз цих слів.

 

Веселка:

І це завдання нам під силу,

Сонечко ми розвеселили.

І у вінку тепер промінчик жовтий сяє,

Лише зеленого не вистачає.

Для пальчиків ми руховий

етюд покажемо,

А потім і зелену стрічку у вінок дов'яжемо.

 

 

V. Пальчиково-рухова вправа «Завірюха»

Пальчиково-руховий етюд «Завірюха»(Психолог)

(Діти імітують рухи за віршем.)

Летять, летять сніжинки (Імітація падання сніжинок)

На поле, ліс і сад,

Веселий свій таночок (Танцюють,кружляють)

Танцює снігопад.

Надворі – лютий холод, (Окутуються руками)

Тепла давно нема.

Заліз в копичку зайчик (Присідають)

І солодко дріма. (Складають руки, ніби дрімають)

Мете хвостом лисичка (Роблять хвостик та махають ним)

Сніжок біля сосни.

В барлозі спить ведмедик, (Лягають на коврик, імітують сон)

Солодкі бачить сни.

 

 

VI. Розвиток дихання.

 

Веселка:

- Вітерець нагнав хмаринки і полетіли сніжинки.

Дихальна вправа «Пухнасті сніжинки» (До хмаринки за допомогою ниточок прив'язані сніжинки. Діти, дмухаючи, спрямовують сніжинки на хмаринку.)

 

Веселка:

Ось, нарешті, у віночку

Всі кольори зійшлися у таночку!

А під кінець, — родзинки,

Віршики та скоромовки - веселинки!

 

 

VІI. Закріплення вимови звуків Р, Л у скоромовках.

 

1 Посеред двора стоїть гора, а на горі нора.

2 Йшов у гості носоріг

   Настромив на ріг пиріг

   Та у хаті,як на гріх,

   Зачепився за поріг.

3 Перчив, перчив, поки не переперчив.

4 Галка Клара

                  Окуляри  в Карла вкрала

   На гіляку сіла і карр!

   Я сьогодні Карл.

 

VІIІ. Підсумок заняття.

 

Веселка:

 А зараз час підсумок підбити:

- Скажіть, що найбільш сподобалось вам, діти?

- Що зацікавило вас на занятті?

- Яке завдання найбільше запам'яталося? Чому?

- Які вправи викликали труднощі?

 

Художник (Психолог)

Гра «Комплімент»

- Кожен з вас намалював свою веселку. Якою б ви хотіли її бачити?(добра,весела,різнобарвна,…я хочу, щоб моя веселка була на чистому, голубому , мирному небі.)

 

Веселка:

Гарно вмієте ви грати,

Язичками працювати.

А тому за вашу гарну роботу

Тримайте нагороду!

(Діти отримують солодкі заохочувальні

призи — кольорові мармеладки.)

- Ці солодкі цукерки,

Мов стрічки у Веселки.