Тема: Зустріч у весняному лісі

22.12.2014 20:16

Мета:  закріпити правильну вимову звуків [Р] - [Л];
            навчити дітей розрізняти ці звуки у словах, реченнях, віршах, іграх;
            розвивати слухове сприймання, відчуття ритму і руху;
            виховувати естетичні відчуття, любов до рідної природи та її мешканців.

Обладнання: таблиці слів, малюнки, ілюстрації птахів, тварин, ігри, загадки, музичний
          супровід, запис співу птахів, ілюстрації до казки «Рукавичках».


ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Організація класу.

   Подорож до казкового лісу.

-Гляньте, діти, у віконечко і скажіть, яка ж сьогодні пора року? (Весна)
-Так. Рання весна. Іноді віють снігові віхоли, але Зима вже зібралася далеко на Північ, а Сонечко побачило це і розбудило Весну – сестру. Весна прийшла й бачить, що хоч й лежить сніжок на землі, а синок її - Березень вже хазяйнує надворі. Він теплим ключем відмикає мости на річках, гладить ніжно гілочку берізки, наспівує пісень підсніжникові. Розгін Весни вже нікому не зупинити.

II. Розвиток слухової уваги.
    (Лине музика, щебіт пташок у лісі).

-Ой, що це? Хлопчики й дівчатка, де ми з вами опинилися? Навкруги ялинки зелені, берізки стоять ще голі, співають пташки, проліски пробили крізь землю свої списики.
-Ми на лісовій галявині. І Зустрічають нас у весняному лісі тварини. Розглянемо картину на дошці, назвемо лісових мешканців. (Діти називають звірят із звуками [Р] - [Л])
-Давайте завітаємо до них і взнаємо куди вони так всі поспішають (Вони у «Лісовій школі»).
-Вивчають «Витівки літер [Р] – [Л]».
-Це ж наші звуки. Приєднаємося до них і будемо разом працювати. Візьміть свої словнички-лісовички і запишіть назви тваринок. Розділимося на дві команди: «Проліски» – Р, «Листочки» – Л, перевіряємо слова кольоровими сигнальними карточками. Крім тварин у лісі живуть ще й  птахи. Заглянемо до тематичного словничка й назвемо їх.

III. Звуко-буквений аналіз слів, збагачення словникового запасу.

-Утворіть нові слова.
 
Жайворонок                                    Ластівка
Жар                                                 Ласт
Ворон                                             Стіл
Ранок                                              Сова
Нора                                               Кіт
Кора                                               Сік

-Молодці! За хороші відповіді отримуєте фішки-листочки.
-Діти, а ви бачили сьогодні Лисичку на занятті? (Мабуть, захворіла)
-Ось вона, сидить сумна, бо не виконала завдання з математики. Давайте допоможемо!
Р, С, Л, Ь, О, И
1, 5,  6,  7, 4,  2

2+4=Л
1+3=О
3+2=С
2+5=Ь
6-5=Р
10-8=И
8-3=С
9-2=Ь
 
-Які назви тваринок ми маємо (Рись, лось)?
-Утворіть звукові моделі цих слів, визначте місце звуків Р, Л у цих словах.

Завдання з бабусиної скрині
- Із розсипних слів складіть прислів`я, поясніть його значення.

Рання, чистить, жмурить, очиці, пташка, пір`ячко, а, пізня.
   1           4              8              7          2             3          5     6

IV. Робота над текстом.
      Читання тексту «Як дятлик провчив свого синка ланцюжком»

-Дати відповіді на запитання:
1. Чому так зробив дятлик?
2. А з Вами, діти, такого не траплялося?

V. Розвиток зв`язної мови.

1. Зустріч з білочкою.
-Подивіться, біля сосни хтось розсипав насіння шишок, горішки. Хто це міг таке зробити? (Білочка)
-А якби Ви зустріли її, про що запитали? (Де ти, білочко, живеш?)
-Гляньте ось сюди. Вона така гарненька і кошик у неї. А в кошику листочки. Там щось написано. (Діти отримують листочки, зачитують їх: Тамара, Лора, Рома, Юра, Олег…)
-Що це за імена? А тут ще один листочок. Читаємо.
-Лист-подяка.
Ми, лісові звірята, дуже дякуємо Лорі, Тамарі, Юрі, Ромі та Олегу. Вони в лісі погасили вогнище і врятували нас від загибелі. Всіх дітей, які допомагають тваринкам та оберігають ліс, щиро вітаємо.                 
 Мешканці лісу.


-Чому саме такі імена вибрала білочка? (у них наші звуки)
-А як Ви поводитесь в лісі?

Конкурс малюнка. Опишіть словами одна команда – зайчика, а друга – білочку.
-Сьогодні ми з Вами рахували, читали, писали. А зараз побачимо, як Ви вмієте відпочивати.

VI. Фізкультхвилинка.
      Діти рухаються, як ведмедики та лисички.

VII. Поетична хвилинка, розвиток уваги та пам`яті.
        Учні читають віршики, скоромовки напам`ять.

Їде зайчик у трамваї
І довкола позирає.
Тут підходить їжачок
І говорить: - Ваш квиток!
Червоніє зайчик густо
І дає листок капусти.

Їхав лис через ліс,
Лисеняткам капці віз,
Щоб соснові шишки
Не кололи ніжки.
 
Скоромовка:
Сорока сорок років
Сорока нитками
Сорок сорочок вишивала,
На сорок сороченят одягала.

Гра: «Хто пообідав?»
-Діти, підійдіть до ялинки і скажіть, які птахи тут відпочивали? Під ялинкою стоїть годівничка, а в ній – сало, горобина, зерно, шишки. На ялинці прикріплені картки з назвами пташок. Знайдіть їх і прочитайте (Синичка, шишкар, снігурі, горобці, сорока).
-Виділіть назви птахів із звуком Р.

VIII. Інсценізація казки.
        В гостях у казки «Рукавичка».

-Хто це стукає? (це Чудовисько. Воно хоче змінити нашу казку)
-Щоб Ви змінили в нашій казці? (Йшов лісом мисливець, побачив звіряток в рукавичці, подивився, а вони такі гарні. Йому шкода стало тваринок: - Нехай живуть, народжують своїх малят і прикрашають наш ліс.)

ІХ. Підсумок заняття.

-Ви всі сьогодні дуже добре працювали на занятті, білочка подарує Вам горішки за правильні відповіді та чітку вимову звуків.